Примерен казус: Как да доставим храна на човек под карантина? Нормална стандартна ситуация на много от доброволците в днешната криза. При тази ситуация доброволецът знае ли как да се придвижва безопасно в града, как да контактува с напълно непознати, на които доставя храна, как да остави покупките, как да вземе парите? Последователността от действия се нарича протокол или алгоритъм за действие.
Във Фейсбук групата “Ще се справим заедно – Извънредно положение България”, част от Инициативата “Ще се справим заедно”, имаме вече събрана и генерирана много информация, която би била полезна, стига да се структурира в интуитивно приложение или сайт, максимално опростено и бързо за ползване.
Кампания „Ще се справим заедно“ е посветена на борбата да се справим в условията на извънредното положение, да намерим адекватна подкрепа за най- уязвимите, да насочим ресурси към най-нуждаещите се.
Кампанията обединява десетки организации, стотици активисти и граждани, които безвъзмездно отделят от времето си за да подпомагат деца и семейства в нужда, стари и самотни хора, хора с увреждания. Голяма част от тях са обединени от Фейсбук група, наречена „Ще се справим заедно“.
Защо Мостове? Сдружение Общност Мостове сме една от тези над 60 организации и участието ни на този хакатон и продукта, който ще произведем е нашия принос към инициативата и каузата да се справим заедно по време на извънредното положение.
В разгара на една от най-големите световни кризи изобщо, кампанията стартира на 13 март с началото на Извънредното положение в България. През последните дни множество граждански организации, активни граждани и доброволци направиха чудеса от солидарна социална работа!
Социалните мрежи са по-социални от всякога – затворените в домовете си хора общуват, търсят помощ, държат се в кондиция в тези необичайни условия.
И най-вече проявяват солидарност! Това видяхме в групата на кампанията „ЩЕ СЕ СПРАВИМ ЗАЕДНО! Извънредно положение – България“.
С участниците във фейсбук групата, Движението „Ще се справим заедно“ набъбна до няколко хиляди.
Станахме свидетели на трогателни жестове, на светкавична реакция и на екипна работа.
Ето какво направиха граждани и организации, участници в движението:
– Участници от Faceook групата сигнализираха медиите и властите за спасяването на бедстващи международни шофьори в Словения. В следствие на тази акция десетки тирове бяха конвоирани до България, където доброволци им предложиха места, където да спазват карантина.
– 12 доброволци от групата се организираха и започнаха да шият маски, които се предоставят безплатно на центрове за социални услуги, служби по трудова медицина, на доброволци, които подпомагат нуждаещи се и нямат никакви предпазни средства. до този момент над 2000 маски са раздадени още в първите дни на най-нуждаещите се.
– До този момент психолози подготвят безплатни онлайн консултации, телефонни линии за психологическа помощ на хора в нужда.
– Неправителствени организации организират доброволци, променяйки целия си начин на работа за да могат да подпомагат адекватно на условията хората, за които се грижат, както и за хора от общността.
– Центрове за социална рехабилитация и интеграция, които затвориха вратите си за потребители по разпореждане на Министерството на труда и социалната политика, реорганизираха дейността си и провеждат консултации, терапевтични сесии по телефона и патронажна грижа.
– 245 здравни медиатори в 137 общини раздават брошури, съветват и провежда множество разговори в ромските общности по места.
– Социални услуги, ръководени от НПО излязоха в общностите и водят активни кампании за предпазване от вируса в градовете в Шумен, София, Кюстендил, Бургас и др.
– На 17 март заедно отбелязахме и Световния ден на социалната работа, в който се включиха над 70 социални услуги в страната с призивът #ЩеСеСправим
Общностите са силни, когато са заедно! Никой не трябва да бъде изоставен!